הלכות יום הכיפורים

 

דברים האסורים ביום הכיפורים, מהות היום, ותפילות היום. על פי פסקי מרן הגאון רבינו עובדיה יוסף שליט"א.

דברים האסורים ביום-הכיפורים, החל מליל יום הכיפורים ועד לצאת הצום:

 

1. אכילה ושתייה: חיוב הצום כולל מעוברות ומניקות, אמנם מי שעלול להסתכן מהצום –ע"פ דברי הרופא– עליו לאכול ולשתות "לשיעורין". פירוש, עליו לאכול 30 גרם, ולהמתין 10 דקות מתחילת האכילה הראשונה, ושוב לאכול 30 גרם וכן על זה הדרך. וכן עליו לשתות 40 גרם ולהמתין זמן מועט ושוב לשתות שיעור כזה וכו'. (וטוב להמתין גם בשתיה 10 דקות בין שתיה לשתיה).

 

2. דין קטנים בצום: אסור לקטנים פחות מגיל 9 לצום כלל. ומגיל 9 ומעלה – מאחרים להם את אכילתם בשעה או שעתיים מהזמן שרגילים לאכול ביום רגיל. ונער בן 13 ונערה בת 12 מכיוון שהגיעו לגיל בר/בת מצווה חייבים לצום כל היום. ושנה לפני בר/בת מצווה עליהם לצום עד חצות היום.

 

3. רחיצה: אסור להכניס אפילו אצבע קטנה למים. ולכן הנטילה בבוקר וכן ביציאה מהשירותים עד מקום חיבור האצבעות לכף היד בלבד. ומי שנתלכלכה ידו – מותר לרחוץ את מקום הלכלוך.

4. סיכה: אסור לסוך בשמן, וה"ה לכל סוגי הקרם.

 

5. נעילת הסנדל: אין לנעול נעלי עור, אלא נעליים העשויים מחומרים אחרים: בד, פלסטיק וכדומה.

 

********************************************

 

יום הכיפורים הוא יום טהרה וכפרה כמו שכתוב (ויקרא טז, ל): "כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ".

 

אמנם יום הכיפורים מכפר רק לשב בתשובה. חזרה בתשובה אינה רק למי שמוגדרים כ"חילונים", כפי שעיוותו בזמן האחרון את מושג ה'תשובה', אלא כל יהודי עליו לשוב מהאיסור\ים שהוא נכשל בהם.

 

שלושה חלקים בתשובה:
1. חרטה: חרטה גמורה ושלימה על מעשי העבר.
2. וידוי: להתוודות בפיו לפני ה' על החטאים.
3. עזיבת החטא וקבלה לעתיד: הקבלה צריכה להיות כל כך חזקה עד ש"יעיד עליו יודע תעלומות שלא ישוב לזה החטא לעולם" (לשון הרמב"ם).

 

********************************************

תפילות יום הכיפורים

חמשה תפילות אנו מתפללים ביום הכיפורים: ערבית, שחרית, מוסף, מנחה ונעילה.
בתפלת הנעילה – ה' חותם את גזר דינו של האדם לשנה החדשה. ה' יתברך מוציא מלפניו את כל המלאכים המסנגרים והמקטרגים ודן לבדו את האדם. רגעים אלו הם גורליים לאדם, לכן נהוג לקבל בתפילה זו קבלה טובה לשנה הבאה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תרומה לעמותה

זמני שבת